Aktualności
Laureaci pierwszej edycji projektu ChirucaEXPEDITION
Z okazji 20-lecia obecności w Polsce, marka Chiruca zapoczątkowała (co najmniej) czteroletni projekt –każda roczna edycja zakończy się wyposażeniem 5 wypraw wybranych przez internautów i jury w niezawodne buty marki Chiruca. Zasady wyboru są stosunkowo proste. Wyprawa, która otrzyma najwięcej głosów podczas głosowania internautów na Facebooku, zdobywa automatycznie miejsce w projekcie. Następnie przedstawiciele organizatora wybierają dwie wyprawy spośród czterech, które w głosowaniu zajęły miejsca 2-5 oraz dwie wyprawy ze wszystkich zgłoszonych.
PIENIŃSKIE MGŁY - warsztaty fotograficzne
Pieniny to jedne z najbardziej urokliwych gór w Polsce. W październiku witają nas paletą jesiennych barw. Podczas warsztatów Tomasz i Piotr zabiorą Was w miejsca pozwalające poczuć prawdziwą magię Pienin.
Lechnica MTB TOUR 2018
Lechnica MTB TOUR 2018
01-02 września 2018
Organizatorzy: Singletrails Lechnica


Chiruca EXPEDITION - zachęcamy do głosowania
Wraz z ostatnim dniem maja zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń do pierwszej edycji projektu Chiruca EXPEDITION.
Teraz czas na Was !
Zachęcamy do głosowania
Ruszaj w drogę
Projekt Chiruca EXPEDITION to nie lada gratka dla tych, w których drzemie podróżnicza pasja. Każdy obieżyświat wie, że skompletowanie dobrego ekwipunku przed wyjazdem, to spora część sukcesu.
Szósta edycja Biegów w Szczawnicy już w sobotę
21 kwietnia Szczawnica zamieni się w miasteczko biegowe z prawdziwego zdarzenia. W tej edycji zawodnicy wystartują na pięciu dystansach od 6 do 96 km.
Rowerowo
Może niełatwo w to uwierzyć, ale to już Wiosna! Jeszcze chwila i rowerowo pomkniemy przed siebie. Gdyby ktoś poszukiwał odrobiny rywalizacji w swoim rowerowaniu zostawiamy nieco informacji. Poczytajcie/zobaczcie tez VeloDunajec :-)

starsze akutalności

W Pieninach


Przewodnik Pieniny

Pieniny są masywem górskim tak urozmaiconym, że dają możliwości uprawiania turystyki pieszej osobom o skrajnie różnych wymaganiach. To skaliste perci – porównywalne ze szlakami tatrzańskimi. To Sokola Perć wiodąca od Trzech Koron poprzez Czertezik na Sokolicę, szlak ten wytyczył w 1926 roku ks.Gadowski, ten sam, który 20 lat wcześniej poprowadził szlak przez najbardziej urwiste tereny tatrzańskie, tworząc słynną Orlą Perć. To niezapomniane widoki z pienińskich szczytów na przełom Dunajca, na Tatry górujące na południu, czy też na Beskid Sądecki. 

Pieniny to góry nie tylko dla poszukujących adrenaliny wytrawnych turystów. To góry dla spacerowiczów, wycieczek szkolnych, kuracjuszy, idealne na rodzinne wycieczki. To szlaki przez urokliwy Wąwóz Homole, to rezerwat Biała Woda, to wąwóz Szopczański czy przepiękne łąki Macelaka. To idealny teren na wycieczki przyrodnicze. W końcu Pieniński Park Narodowy to jeden z najbogatszych botanicznie parków narodowy Polski. Rosną tu gatunki nigdzie więcej w Polsce niespotykane. Pieniny to możliwość zwiedzani zamków, klasztorów, pozostałości kultury łemkowskiej. Pieniny to możliwość obcowania z przyrodą, wciąż żywą kulturą górali pienińskich oraz z dobrze zachowanymi świadectwami jej bogatej historii. Pieniny, w końcu to okazja do podreperowania zdrowia nie tylko podczas górskich wycieczek, ale także dzięki uzdrowiskowym właściwością tutejszych wód mineralnych. To idealne miejsce na wypoczynek, z dala od miejskiego zgiełku.


Pieniny Właściwe

Pieniny Właściwe (inaczej Pieniny Środkowe) leżą po zachodniej stronie Dunajca, pomiędzy miejscowościami Czorsztyn, Szczawnica i Sromowce Niżne. Najwyższym szczytem Pienin Właściwych są Trzy Korony (982 m n.p.m.).

Uważane są za najciekawsze - najbardziej znane atrakcje tego pasma górskiego – Sokolica, Trzy Korony, Wąwóz Szopczański, Zamek Pieniński, Sokola Perć

Pieniny Właściwe dzielą się na:

  • Pieniny Czorsztyńskie (rozciągające się pomiędzy Czorsztynem, a Przełęczą Szopka)
  • Masyw Trzech Koron (pomiędzy Przełęczą Szopka, a Dunajcem i Doliną Pienińskiego Potoku)
  • Pieninki (ciągnące się od Hukowej Skały i Przechodniego Wierchu po Bajków Groń


Sokolica, Pieniny

Pieniny Spiskie
Najwyższy szczyt: Żar 879 m n.p.m.
Położenie: Pieniny Spiskie leżą pomiędzy przełomem Białki a przełomem Dunajca w pobliżu Niedzicy.
Informacje: Położone są w całości w Polsce.

Małe Pieniny
Pieniny Małe rozciągają się od Szczawnicy do Jaworek, a ich granią przebiega granica polsko – słowacka. Najwyższym szczytem Małych Pienin (i całych Pienin w ogóle) jest
Wysoka (Wysokie Skałki – 1050 m n.p.m.). W obrębie Małych Pienin znajdują się ciekawe atrakcje turystyczne takie jak Wąwóz Homole czy Rezerwat Białej Wody.

Schronisko Bereśnik

Najbardziej znanymi miejscowościami w Pieninach są: Szczawnica, Krościenko nad Dunajcem, Niedzica Zamek, Czorsztyn oraz Červený Kláštor na Słowacji. Największa jest Szczawnica położona w dolinie Grajcarka, pomiędzy Małymi Pieninami a Beskidem Sądeckim. Drugie co do wielkości jest Krościenko leżące na styku Pienin, Beskidu Sądeckiego i Gorców.

pieniny, wysoki wierch

Geologia

Pasmo górskie Pienin charakteryzuje się dużą różnorodnością pod względem ukształtowania terenu. W sąsiedztwie stromych, strzelistych szczytów i głęboko wciętych wąwozów, znajdują się obłe wzgórza z delikatnie zaznaczonymi przełęczami.

Różnorodność krajobrazów i form skalnych w Pieninach zawdzięczamy mnogości rodzajów budujących je skał oraz licznym, wpływającym na nie zjawiskom geologicznym, nie do końca jeszcze zbadanym i zrozumianym.

Budowa geologiczna Pienin już od ponad stu lat stanowi dla uczonych zagadkę, której po dziś dzień nie udało się do końca rozwikłać.


Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy zajmuje najcenniejsze pod względem krajobrazowym oraz  przyrodniczym obszary Pienin Właściwych. Należą do niego  przede wszystkim takie miejsca jak  Masyw Trzech Koron, Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, Przełom Dunajca. Z kolei z Pienin Spiskich do parku narodowego włączono jedynie Zielone Skałki

Park cechuje bardzo duża atrakcyjność turystyczna. Należy wiedzieć, że posiada on najwyższy wśród polskich parków narodowych wskaźnik nasilenia ruchu turystycznego  w przeliczeniu na 1 hektar powierzchni. To najlepszy dowód na to, że fauna oraz flora tego terenu zachwyca i intryguje nie tylko osoby żywo zainteresowane przyrodą, ale także te które na co dzień nie mają z nią zbyt wiele wspólnego.  Jeśli wybierasz się do Pienińskiego Parku Narodowego to masz do dyspozycji aż 35 km szlaków. Na jednym z nich znajduje się niesamowita atrakcja na skalę europejską jaką jest możliwość spływu tratwą Przełomem Dunajca. Osoby zainteresowane przyrodą Pienin mogą podziwiać galerie widokowe usytuowane na Trzech Koronach oraz Sokolicy


Punkty informacji turystycznej - wystawy PPN

WYSTAWA PRZYRODNICZA W DYREKCJI PPN 

„Jak powstał współczesny krajobraz Pienin, dlaczego i jak go chronimy”

Wystawa otwarta w dniach:

15.04 - 31.05, pn - so: 8.00 - 16.00,

1.06 - 31.08, pn - pt: 8.00 - 16.00, so - nd: 9.00 - 17.00,

1.09 - 31.10, pn - so: 8.00 - 16.00,

1.11 - 14.04,  wt - so: 8.00 - 16.00,

1.01, 1.11, 25 - 26.12, oraz w Święta Wielkanocne wystawa nieczynna.

Pawilon nie posiada barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych. Zwiedzanie: 2,00 zł / osoba


PAWILON WEJŚCIOWY W CZORSZTYNIE
Wystawa „Ekosystemy łąkowe i pastwiskowe Pienin”
Wystawa otwarta w dniach:
1.04 – 30.06 w godz. 10.00 do 15.00 z wyjątkiem poniedziałków

1.07 – 31.08 w godz. 10.00 do 19.00

1.09 – 31.10 w godz. 10.00 do 15.00 z wyjątkiem poniedziałków

Święta Wielkanocne – nieczynny 

Wstęp wolny


PAWILON WEJŚCIOWY W SZCZAWNICY
Wystawa "Ekosystemy leśne Pienin"
Wystawa otwarta w dniach:
1.12 – 30.04 w godz 10.00 – 15.00 z wyjątkiem poniedziałków
1.05 – 30.06 w godz. 10.00 – 17.00 z wyjątkiem poniedziałków
1.07 – 31.08 w godz 10.00 – 19.00
1.09 –  31.10 w godz. 10.00 – 16.00 z wyjątkiem poniedziałków
1.01, 1.11 - 30.11, 25-26.12 oraz Święta Wielkanocne nieczynne
Pawilon nie posiada barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych.
Wstęp wolny


PAWILON WEJŚCIOWY W SROMOWCACH NIŻNYCH
Wystawa  „Ekosystemy naskalne Pienin” oraz wystawa etnograficzna ze zbiorów p. Stefanii Baszakowej, ogródek roślin pienińskich
Wystawa otwarta w dniach:
1.04 – 30.04 w godz. 10 do 15 z wyjątkiem poniedziałków
1.05 – 30.06 w godz. 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków
1.07 – 31.08 w godz. 10 do 19
1.09 – 31.10 w godz. 10 do 15 z wyjątkiem poniedziałków
Święta Wielkanocne - nieczynny
Pawilon nie posiada barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych.
Wstęp wolny


PAWILON WEJŚCIOWY W SROMOWCACH WYŻNYCH - KĄTACH - wystawa "Ekosystem Dunajca oraz historia flisactwa w Pieninach"
otwarty w dniach: 1.04 - 31.10 w godz. pracy kas przystani flisackiej
Pawilon nie posiada barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych.
Wstęp wolny

 


PAWILON WEJŚCIOWY W LEŚNICY (SŁOWACJA)
Otwarty w dniach: 1.05 - 30.09 w godz.10.00 - 17.00
Obok pawilonu restauracja.
Wstęp wolny


PAWILON WEJŚCIOWY NA PRZYSTANI FLISACKIEJ W CZERWONYM KLASZTORZE (SŁOWACJA)
otwarty w dniach:1.06-31.08 w godz. 10.00 - 16.00,
Wstęp wolny

We wszystkich pawilonach  PPN znajduje się punkt informacji turystycznej, prowadzona jest sprzedaż wydawnictw i pamiątek. Pawilony posiadają toalety.

http://www.pieninypn.pl/
                           


Kinga Pieniska