Aktualności
Triada zimowa 2018
Największy etapowy bieg górski w Polsce! Trzy etapy w dwa dni! Zapraszamy
Test butów Chiruca Somiedo
Z racji miejsca zamieszkania sporo czasu spędzamy w górach, zasadniczo powyżej 700 m n.p.m mamy szczęście być co drugi dzień.
Rozpoczynają się zapisy na VI edycję Biegów w Szczawnicy
Przyszłoroczna edycja Biegów w Szczawnicy odbędzie się 21 kwietnia 2018 roku. Już po raz VI do Szczawnicy przyjadą najlepsi górscy biegacze i biegaczki z całej Polski, a także Europy.

Jak co roku pod koniec kwietnia Szczawnica zamieni się w biegową stolicę Polski.
Wygraj Plecak Chiruca Mochila 11 L Trail
WYGRAJ wszechstronny plecak rekomendowany do trekkingu, wypraw po górach, przejażdżek rowerowych i aktywnego spędzania czasu.
Mountain Touch Challenge 2017 Szczawnica
W tym roku dwie górskie trasy rajdowe MTC70 i MTC130 km, nowością zaś będą dwie indywidualne trasy piesze - 15 SZCZYTÓW i 30 SZCZYTÓW.
Oj będzie zacnie !
Frydman Triatlon
Początkiem lata, we Frydmanie tłumnie gromadzą się sympatycy triathlonu. W niedzielę 25 czerwca odbędzie się tu już VIII edycja zawodów Frydman Triatlon.
Wycieczki rowerowe po pienińskich bezdrożach
Eksploracja rowerem pasma małych Pienin - przygoda i naprawdę epickie miejscówki .

starsze akutalności

Mapy

Przehyba
Szczawnica -> Sewerynówka -> Przehyba -> Złomisty Wierch -> zjazd stokówką w kierunku Jaworek (Czarna Woda) -> Szczawnica
Dystans 38 km, trasa mocno terenowa, prowadząca od Sewerynówki za szlakiem niebieskim do Przehyby, od Przehyby poruszamy się szlakiem czerwonym do Wielkiego Rogacza, następnie zjazd do Jaworek (kilka opcji do wyboru).
 

 

Tour de Właściwe Pieniny
Szczawnica -> Krościenko -> Hauszowa -> Sromowce -> Cz. Klasztor -> Droga Pienińska -> Szczawnica
Dystans około 30 km, trasa prowadzi asfaltami (jedynie Cz.Klasztor - Szczawnica szuter). Kondycyjnie prosta, bardzo widokowa trasa. Panorama Tatr, Spisza, Trzy Korony, Sokolica na wyciągnięcie ręki, fantastyczny Przełom Dunajca. Przehyba II
Szczawnica -> Plac Dietla i kierujemy się za żółtym szlakiem na Dzwonkówkę -> z Dwonkówki czerwony szlak na Przehybę -> z Przyehyby za niebieskim szlakiem do Szczawnica, Sewerynówka.
Wymagająca mocno terenowa trasa około 20 km. W schronisku Przehyba dobre ciasta i piękne widoki :-)

Przez Obidzę
Szczawnica - Jaworki - Biała Woda - P.Rozdziele - Obidza - Złomisty Wierch - Przehyba - Szczawnica
Około 36 km mocnego deptania. Od Szczawnicy za drogą do Jaworek, następnie wpadamy w szeroką szutrówkę prowadzącą przez Rezerwat B.Woda. Kierujemy się na Przełęcz Rozdziela i póżniej już mocno w górę. Obidza, Złomisty Wierch i szczyt. Omijamy Radziejową, wjazd z tej strony nie jest możliwy ( można wypchać) Zjazd niebieskim szlakiem do Szczawnicy. 
Lipnik lub Aksamitki
Szczawnica - Leśnica - Tokarnia - Vielky Lipnik - Cz.Klasztor - Droga Pienińska - Leśnica - Szczawnica
Szybkie 30 km szosą. Bardzo malownicza, łatwa trasa, prowadzona prawie w całości po słowackiej części Pienin. Obowiązkowo aparat, naprawdę będzie co uwiecznić. 


 
i terenowa alternatywa

gdzie z Leśnickiego Sedla ("Przełęcz pod Tokarnią") kierujemy się za czerwonym szlakiem na szczyt Płaśnie, dalej - Przełęcz pod Klasztorną Górą - rewelacyjny punkt widokowy - następnie  ostry zjazd ! do miejscowości Czerwony Klasztor. Wracamy niezwykle urokliwą, epicką Drogą Pienińską do Szczawnicy. Jedna z piękniejszych o ile nie najpiękniejsza trasa dostępna dla rowerzystów w Pienińskim Parku. Trasa w połowie mocno terenowa - około 28 km.   
Wokół Małych Pienin
Szczawnica->Jaworki->Litmanowa->Jarabina->Vielki Lipnik->Leśnica->Szczawnica

Rowerowanie rozpoczniemy wyjazdem w kierunku Jaworek, by dalej wzdłuż Rezerwatu Białej Wody stanowiącego naturalną granicę pomiędzy Beskidem Sądeckim, a Małymi Pieninami cały czas za zółtym szlakiem, kierować się na siodło Przełęczy Rodziela. Od Jaworek tempo naszej wyczieczki zacznie spadać z dwóch względów; wkroczymy w niewymownie piękny teren, będziemy się zachwycać, będziemy kontemplować, drugim zaś względem naszego spowolnienia będzie ukształtowanie terenu - będziemy wyjeżdżać coraz wyżej - będzie to zapewne technicznie i fizycznie najcięższa cześć całej wycieczki. Z przełęczy Rozdziela ruszamy dalej za żółtym oznakowaniem, przekraczając granicę państwa  a mało przyjemna ścieżką doprowadzi nas do miejscowości Litmanowa. Dolina którą będziemy się poruszać stanowi granicę dwóch regionów geograficznych - rozdziela Małe Pieniny od Gór Lubowelskich.

Litmanowa kojarzona jest głównie z miejscem objawień i greckokatolickiego ośrodka kultu maryjnego. To tutaj na polanie Zvír 5 sierpnia 1990 r w szopie pasterskiej objawiła się dwom dziewczynkom Matka Boska. Od tamtego czasu miejsce przyciąga pielgrzymów z całej Europy.

Żółty szlak który prowadził od Jaworek kończy swój bieg w Litmanowej. Dalsza cześć trasy będzie już zdecydowanie mniej terenowa, poruszać będziemy się w większości drogami publicznymi.

Wyjazdowa, jedyna droga z Litmanowej bardzo szybko zaprowadzi nas do małej miejscowości Jarabina. Warto tutaj przystanąć. Odbijając nieco z trasy znajdziemy niebieski szlak turystyczny prowadzący na Jarabinsky prielom, niewielki ale bardzo urokliwy przełom potoku Maly Lipnik - sceneria niczym w Słowackim Raju - tyle że w wydaniu mini. Opuszając Jarabine na południowo-wschodnim wzniesieniu zauważymy wybijające się wieże pięknie prezentującego się Zamku Lubownia. Niewątpliwie staniemy przed wyborem: czy wydłużyć wyjazd o 10-15 km i "zdobyć" zamek czy też trzymać się ściśle zaplanowanej trasy. Pięknie odrestaurowany, ciekawy historycznie, pochodzący z XIV wieku będzie jednak nie lada atrakcją na trasie.

Skracając nieco przejazd - pomijając wizytę na zamku - kierujemy się na miejscowość Kamienka (mocno zniszczoną polna ścieżką rowerowa oznaczona niebieską literą "C") a dalej już prowadzeni szosą o nr 543 "płyniemy"  malowniczą doliną Lipnika - dawnym ważnym szlakiem komunikacyjnym pomiędzy Węgrami i Polską, poprzez Stranany do miejscowości Velky Lipnik. Ostatnim wyzwaniem będzie podjaz na Przełęcz pod Tokarnią (słow. Lesnické sedlo) z fantastycznym punktem widokowym.  


Z aplikacji Garmin Connect możesz bardzo łatwo pobrać ślad wycieczki bezpośrednio na swoje urządzenie lub zapisać do pliku.
Kliknij "Wyświetl szczegóły" w prawym dolnym rogu okna -  poznasz orientacyjny czas wycieczki, odległość do pokonania, wzrost wysokości. 

Pliki do pobrania w formacie .TCX, .GPX, Google Earth

Kinga Pieniska