Przehyba
Szczawnica -> Sewerynówka -> Przehyba -> Złomisty Wierch -> zjazd stokówką w kierunku Jaworek (Czarna Woda) -> Szczawnica
Dystans 38 km, trasa mocno terenowa, prowadząca od Sewerynówki za szlakiem niebieskim do Przehyby, od Przehyby poruszamy się szlakiem czerwonym do Wielkiego Rogacza, następnie zjazd do Jaworek (kilka opcji do wyboru).
Tour de Właściwe Pieniny
Szczawnica -> Krościenko -> Hauszowa -> Sromowce -> Cz. Klasztor -> Droga Pienińska -> Szczawnica
Dystans około 30 km, trasa prowadzi asfaltami (jedynie Cz.Klasztor - Szczawnica szuter). Kondycyjnie prosta, bardzo widokowa trasa. Panorama Tatr, Spisza, Trzy Korony, Sokolica na wyciągnięcie ręki, fantastyczny Przełom Dunajca.
Przehyba II
Szczawnica -> Plac Dietla i kierujemy się za żółtym szlakiem na Dzwonkówkę -> z Dwonkówki czerwony szlak na Przehybę -> z Przyehyby za niebieskim szlakiem do Szczawnica, Sewerynówka.
Wymagająca mocno terenowa trasa około 20 km. W schronisku Przehyba dobre ciasta i piękne widoki :-)
Przez ObidzÄ™
Szczawnica - Jaworki - Biała Woda - P.Rozdziele - Obidza - Złomisty Wierch - Przehyba - Szczawnica
Około 36 km mocnego deptania. Od Szczawnicy za drogą do Jaworek, następnie wpadamy w szeroką szutrówkę prowadzącą przez Rezerwat B.Woda. Kierujemy się na Przełęcz Rozdziela i póżniej już mocno w górę. Obidza, Złomisty Wierch i szczyt. Omijamy Radziejową, wjazd z tej strony nie jest możliwy ( można wypchać) Zjazd niebieskim szlakiem do Szczawnicy.
Lipnik lub Aksamitki
Szczawnica - Leśnica - Tokarnia - Vielky Lipnik - Cz.Klasztor - Droga Pienińska - Leśnica - Szczawnica
Szybkie 30 km szosą. Bardzo malownicza, łatwa trasa, prowadzona prawie w całości po słowackiej części Pienin. Obowiązkowo aparat, naprawdę będzie co uwiecznić.
i terenowa alternatywa
gdzie z Leśnickiego Sedla ("Przełęcz pod Tokarnią") kierujemy się za czerwonym szlakiem na szczyt Płaśnie, dalej - Przełęcz pod Klasztorną Górą - rewelacyjny punkt widokowy - następnie ostry zjazd ! do miejscowości Czerwony Klasztor. Wracamy niezwykle urokliwą, epicką Drogą Pienińską do Szczawnicy. Jedna z piękniejszych o ile nie najpiękniejsza trasa dostępna dla rowerzystów w Pienińskim Parku. Trasa w połowie mocno terenowa - około 28 km.
Wokół Małych Pienin
Szczawnica->Jaworki->Litmanowa->Jarabina->Vielki Lipnik->Leśnica->Szczawnica
Rowerowanie rozpoczniemy wyjazdem w kierunku Jaworek, by dalej wzdłuż Rezerwatu Białej Wody stanowiącego naturalną granicę pomiędzy Beskidem Sądeckim, a Małymi Pieninami cały czas za zółtym szlakiem, kierować się na siodło Przełęczy Rodziela. Od Jaworek tempo naszej wyczieczki zacznie spadać z dwóch względów; wkroczymy w niewymownie piękny teren, będziemy się zachwycać, będziemy kontemplować, drugim zaś względem naszego spowolnienia będzie ukształtowanie terenu - będziemy wyjeżdżać coraz wyżej - będzie to zapewne technicznie i fizycznie najcięższa cześć całej wycieczki. Z przełęczy Rozdziela ruszamy dalej za żółtym oznakowaniem, przekraczając granicę państwa a mało przyjemna ścieżką doprowadzi nas do miejscowości Litmanowa. Dolina którą będziemy się poruszać stanowi granicę dwóch regionów geograficznych - rozdziela Małe Pieniny od Gór Lubowelskich.
Litmanowa kojarzona jest głównie z miejscem objawieÅ„ i greckokatolickiego oÅ›rodka kultu maryjnego. To tutaj na polanie ZvÃr 5 sierpnia 1990 r w szopie pasterskiej objawiÅ‚a siÄ™ dwom dziewczynkom Matka Boska. Od tamtego czasu miejsce przyciÄ…ga pielgrzymów z caÅ‚ej Europy.
Żółty szlak który prowadził od Jaworek kończy swój bieg w Litmanowej. Dalsza cześć trasy będzie już zdecydowanie mniej terenowa, poruszać będziemy się w większości drogami publicznymi.
Wyjazdowa, jedyna droga z Litmanowej bardzo szybko zaprowadzi nas do małej miejscowości Jarabina. Warto tutaj przystanąć. Odbijając nieco z trasy znajdziemy niebieski szlak turystyczny prowadzący na Jarabinsky prielom, niewielki ale bardzo urokliwy przełom potoku Maly Lipnik - sceneria niczym w Słowackim Raju - tyle że w wydaniu mini. Opuszając Jarabine na południowo-wschodnim wzniesieniu zauważymy wybijające się wieże pięknie prezentującego się Zamku Lubownia. Niewątpliwie staniemy przed wyborem: czy wydłużyć wyjazd o 10-15 km i "zdobyć" zamek czy też trzymać się ściśle zaplanowanej trasy. Pięknie odrestaurowany, ciekawy historycznie, pochodzący z XIV wieku będzie jednak nie lada atrakcją na trasie.
SkracajÄ…c nieco przejazd - pomijajÄ…c wizytÄ™ na zamku - kierujemy siÄ™ na miejscowość Kamienka (mocno zniszczonÄ… polna Å›cieżkÄ… rowerowa oznaczona niebieskÄ… literÄ… "C") a dalej już prowadzeni szosÄ… o nr 543 "pÅ‚yniemy" malowniczÄ… dolinÄ… Lipnika - dawnym ważnym szlakiem komunikacyjnym pomiÄ™dzy WÄ™grami i PolskÄ…, poprzez Stranany do miejscowoÅ›ci Velky Lipnik. Ostatnim wyzwaniem bÄ™dzie podjaz na Przełęcz pod TokarniÄ… (sÅ‚ow. Lesnické sedlo) z fantastycznym punktem widokowym.

Kliknij "Wyświetl szczegóły" w prawym dolnym rogu okna - poznasz orientacyjny czas wycieczki, odległość do pokonania, wzrost wysokości.