Aktualności
Lechnica MTB TOUR 2018
Lechnica MTB TOUR 2018
01-02 września 2018
Organizatorzy: Singletrails Lechnica


Chiruca EXPEDITION - zachęcamy do głosowania
Wraz z ostatnim dniem maja zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń do pierwszej edycji projektu Chiruca EXPEDITION.
Teraz czas na Was !
Zachęcamy do głosowania
Ruszaj w drogę
Projekt Chiruca EXPEDITION to nie lada gratka dla tych, w których drzemie podróżnicza pasja. Każdy obieżyświat wie, że skompletowanie dobrego ekwipunku przed wyjazdem, to spora część sukcesu.
Szósta edycja Biegów w Szczawnicy już w sobotę
21 kwietnia Szczawnica zamieni się w miasteczko biegowe z prawdziwego zdarzenia. W tej edycji zawodnicy wystartują na pięciu dystansach od 6 do 96 km.
Rowerowo
Może niełatwo w to uwierzyć, ale to już Wiosna! Jeszcze chwila i rowerowo pomkniemy przed siebie. Gdyby ktoś poszukiwał odrobiny rywalizacji w swoim rowerowaniu zostawiamy nieco informacji. Poczytajcie/zobaczcie tez VeloDunajec :-)
Biegi w Szczawnicy 2018
Jedna z najpiękniejszych edycji biegów górskich w Polsce. 5 niezwykłych tras (od 6 do 96 km) wiodących przez 2 kraje.
Tu każdy znajdzie coś dla siebie.
Tu zaczyna się Twoja przygoda !
Chiruca Expedition
Planujesz zdobycie Babiej Góry albo chcesz obejrzeć lewady na Maderze?
Może wybierasz się na trekking po Australii lub planujesz przebiec Góry Skaliste ?

starsze akutalności

Przewodnik po Pieninach


Przewodnicy w Pieninach
  

Co musisz zobaczyć w Pieninach

Pieniny, zwłaszcza ich środkowa część, są jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce. Pod względem liczby turystów zajmują w Polsce drugie po Tatrach miejsce. O dużej popularności turystycznej Pienin decydują walory przyrodnicze i pozaprzyrodnicze tych gór, dobra dostępność komunikacyjna oraz dobrze zorganizowana baza noclegowa i infrastruktura turystyczna.


Poniżej przedstawimy miejsca które obowiązkowo trzeba zobaczyć/odwiedzić będąc w Pieninach
PIENINY - Wysoki Wierch

Przełom Dunajca - uważany za jeden z najpiękniejszych zakątków nie tylko w Polsce, pomnik przyrody o światowym znaczeniu. Dunajec płynie w głębokim, wyżłobionym przez siebie skalnym wąwozie; na długości 9 km siedmiokrotnie gwałtownie skręca, (trzy zakręty przekraczają kąt 130°, a wysokość urwistych, wapiennych ścian sięga 300-500 metrów ponad lustro wody).

Przełom Dunajca
To tutaj możemy skorzystać ze Spływu Dunajcem (największej atrakcji Małopolski).

Spływ Dunajcem

Trzy Korony - to najwyższy masyw górski w Pieninach, posiada pięć wierzchołków, z których najwyższe to: Okrąglica (982 m n.p.m.), Płaska Skała (950 m) i Pańska Skała (920 m). Zbudowany jest z odpornych wapieni rogowcowych. Trzy korony to najpopularniejszy punkt widokowy w Pieninach. Najpiękniejsza panorama na dolinę Dunajca.
Wschód słońca na Trzech Koronach
Wirtualny spacer po Trzech Koronach
Trzy Korony - wirtualny spacer
autor panoramy: www.360studio.org

Kościół pw. św. Marcina w Grywałdzie - gotycki, drewniany kościół parafialny pw. św. Marcina, wzniesiony w II połowie XV wieku, na miejscu wcześniejszej świątyni. Podanie głosi, że jeszcze wcześniej w tym właśnie miejscu znajdowała się pogańska gontyna.


fot. http://www.drewniana.malopolska.pl/?page=obiekty&id=55&action=gallery

Sokolica - uznawana za najpiękniejszy szczyt w Pieninach. Wysokość 747 m n.p.m. Zbudowana z twardych wapieni. Pionowe ściany Sokolicy o wysokości 307m. opadają stromo do przełomowej doliny Dunajca. Wspaniały punkt widokowy na przełom Dunajca, Małe Pieniny i Tatry.

Sokolica

Wirtualny spacer po Sokolicy
Panorama ze szczytu Sokolicy
autor panoramy: www.360studio.org
 

Zamkowa Góra - (779 m n.p.m.) leży w głównym masywie Trzech Koron w kierunku północno-wschodnim od głównego wierzchołka.Na szczycie znajdują się ruiny Zamku Pienińskiego, który zalicza się do najwyżej położonych zamków w Polsce. Zbudowano go w latach 1257-1287 jako zamek strażniczy w regionie nowosądeckim.

trzy korony, góra zamkowa


Rezerwat krajobrazowy "Biała Woda" - został założony w 1963 roku na powierzchni 33,7 ha i chroni dolinę potoku o tej samej nazwie. Wyjątkowa szata roślinna. Malownicze wychodnie skalne tworzą przełom nazywany Międzyskały.W pobliżu rezerwatu pomnik przyrody nieożywionej "Bazaltowa skała", jedyna tego rodzaju w Pieninach. Doliną prowadzi żółty szlak turystyczny z Jaworek na Przełęcz Rozdziela.
Rezerwat Biała Woda, Jaworki

Wąwóz Homole - znajduje się w Małych Pieninach, w pobliżu Jaworek. Płynący dnem potok Kamionka wyżłobił w wapiennym podłożu fantastyczne turnie i strome, dochodzące do 120 m wysokości, ściany skalne. Możemy tu podziwiać wyjątkową naskalną roślinność o charakterze pierwotnym. Wąwóz już od XV w. znany był jako miejsce poszukiwania skarbów.

Wąwóz HOMOLE

Wąwóz robi ogromne wrażenie wysokością i stromizną potężnych skalnych ścian. Malowniczości dodaje mu płynący dnem potok Kamionka. Całość porośnięta jest lasem iglastym i mieszanym. Jednak z niemal każdego punktu widać rozległe łąki położone powyżej wąwozu. Wyjście z wąwozu zamyka Dubantowska Dolina z wielkimi głazami nazywanymi niekiedy kamiennymi kręgami. Jest to ulubione miejsce odpoczynku turystów wędrujących wąwozem. Ustawiono tu dla nich drewniane ławy i stoły. Z rozległej polany widać już kolejną atrakcję – górującą na południu ścianę Wysokiej, najwyższego szczytu Pienin ze 120 metrową ścianą skalną.

Wąwóz HOMOLE, Pieniny

Droga Pienińska – trakt wiodący przez Przełom Pieniński ze Szczawnicy prawym brzegiem Dunajca do Czerwonego Klasztoru. Pierwszy odcinek do Leśnego Potoku wybudował w latach 1870-75 Józef Szalay, po jego śmierci budowę kontynuowała krakowska Akademia Umiejętności. Budowę, również po stronie węgierskiej (obecnie słowackiej), finansowano w całości ze środków polskich. W niektórych miejscach Dunajec tworzy tak ciasny wąwóz, że dla utworzenia przytulonej do skał wąskiej drogi konieczne było obciosywanie skał i budowa wysokich kamienno-betonowych nasypów tuż nad nurtem rzeki. Obecnie drogę przecina granica polsko-słowacka

Pieniny, Droga Pieninska


Wodospad Zaskalnik - znajduje się w okolicy Szczawnicy ale poza głównymi szlakami Pienin. Ten malowniczy, wysoki na 5m wodospad uformował się w dolnym biegu Spotnickiego Potoku. Odnajdziemy go w Szczawnickim przysiółku Sewerynówka.

Wodospad Zaskalnik


Rezerwat Wysokie Skałki - położony jest w gminie Szczawnica. Znajduje się w obszarze Małych Pienin na granicy Polski i Słowacji. Wysoka to najwyższy szczyt w Pieninach. Możemy tu podziwiać odsłonięte urwiska skalne dochodzące do 20m. Ze szczytu roztaczają się przepiękne widoki na Pieniny oraz Słowacki Spisz. Najlepsze dojście wiedzie malowniczym szlakiem przez Wąwóz Homole.

Wysokie skałki


Muzeum Pienińskie im. J. Szalaya w Szlachtowej - Ekspozycja prowadzi zwiedzających szlakiem przeszłości regionu pienińskiego. Poznajemy tych, którzy tu od wieków mieszkali, zanim powstało uzdrowisko w Szczawnicy. Dowiadujemy się, czym była dla nich rzeka Dunajec i górskie połoniny. Usłyszymy dlaczego musieli opuścić swoje domy i ziemie.


...zaczynamy spacer galerią Dunajca – rzeką, która łączy pienińskie miejscowości: Czorsztyn, Sromowce, Szczawnicę i Krościenko, wpisując się w ich historię. Z naturalnym dziedzictwem regionu pienińskiego splata się dziedzictwo kulturowe. Wstępujemy w pieniński mikrokosmos – pogranicze kultur, wyznań, narodowości. Wkraczamy w XIII wiek, w czasy wznoszenia w Pieninach zamków obronnych i zakładania osad przez św. Kingę, kontynuujemy podróż w czasie, zaglądając do świątyń różnych wyznań i do tutejszych domów....


Plac Dietla (wirtualny spacer) - centrum Uzdrowiska Szczawnica. Tu w latach sześćdziesiątych XIX wieku ukształtowało się centrum uzdrowiska wraz z jego najważniejszymi budynkami – Pałacem Józefa Szalaya i Starą Kancelarią.

Uzdrowisko Szczawnica

Otoczenie placu wznosi się tarasowo na stokach Bryjarki. Na wyższym tarasie okazały budynek z zajmującym całe piętro balkonem to dawny Pałac Józefa Szalaya. W przeszłości stał tu pierwszy dom zdrojowy w Szczawnicy wybudowany przez właściciela łąki ze źródłami mineralnymi Jana Kutscherę. Dziś mieści się tu Muzeum Pienińskie. Plac Dietla odrestaurowany zachwyca dzisiaj i dniem i nocą - to niewątpliwie najbardziej reprezentacyjne miejsce w Szczawnicy.

Plac Dietla

Pijalnia wód w Szczawnicy Zdrój - z odwiertów uzyskuje się dwanaście rodzajów wód mineralnych. Stosuje się je jako środek leczniczy w różnych schorzeniach, głównie układu oddechowego. Do wyboru mamy kilka ujęć wód o różnych właściwościach. Część wód można bez ograniczeń czerpać z naturalnych źródełek, a innych spróbować w odrestaurowanej pijalni przy placu Dietla. W budynku odbywają się również wystawy lokalnych artystów.
Pijalnia wód mineralnych - Szczawnica

KRAINA ŚPIĄCEGO WULKANU - położona jest na stokach góry Wdżar (767 m n.p.m.), która to góra sama w sobie stanowi bardzo dużą atrakcję przyrodniczą. Góra Wdżar położona jest w pasie przejściowym między Pieninami i Gorcami. Góra ta powstała w trzeciorzędzie starszym (tzw. paleogenie), czyli wiele milionów lat temu. Cały obszar Pienińskiego Pasa Skałkowego był w tym czasie zalany morzem...

Kluszkowce i Wdzar
autor panoramy: www.360studio.org


Czerwony Klasztor - znajduje się przy miejscowości Czerwony Klasztor na wysokości Sromowiec Niżnych. Prowadzi do niego przepiękna ścieżka wzdłuż brzegów Dunajca od strony Szczawnicy.

czerwony kasztor

Kameduli otrzymali Czerwony klasztor jako dar nitrańskiego biskupa Władysława Matiaszowskiego. Po objęciu klasztoru zaczęli jego przebudowę w stylu barokowym. Kameduli, żyli pustelniczym sposobem życia. Czas poświęcali prowadzeniu gospodarstwa, pszczelarstwu, leczeniu chorych i zbieraniu ziół leczniczych. Polecamy odwiedzić muzeum znajdujące się w Klasztorze.

Czerwony Klasztor, Pieniny

Zamek w Niedzicy - W latach 1320-1330 landgrafowie spiscy z rodu Berzevicsych zbudowali zamek zwany Dunajecz, mający strzec traktu handlowego łączącego Węgry z Polską. Z zamkiem w Niedzicy los obszedł się łaskawiej niż z pobliskim zamkiem w Czorsztynie i do dzisiejszych czasów pozostał w nienaruszonym stanie.

Zamek Niedzica
autor panoramy: www.360studio.org

Obecnie właścicielem Zamku jest Stowarzyszenie Historyków Sztuki. Znajduje się tam Dom Pracy Twórczej, w którym wydzielono miejsce na restaurację i mały hotelik. Górne piętra Zamku to część muzealna

Zamek Niedzica

Zamek Czorsztyn na wysokiej górze na lewym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego wznoszą się ruiny królewskiego zamku Analiza najstarszych tekstów oraz prace archeologiczne prowadzone na zamkowej górze datują powstanie obronnego grodu na drugą połowę XIII wieku.


Zamek wzniesiony został na szlaku handlowym z Krakowa do Budy i stanowił zaporę dla postępów kolonizacji węgierskiej sięgającej prawego brzegu Dunajca. Do naszych czasów z górskiej fortecy pozostały jedynie malownicze postrzępione ruiny wzniesione z miejscowego kamienia przeglądające się w wodach utworzonego jeziora.

Ruiny zamku Czorsztyn

Osada Turystyczna CZORSZTYN składająca się z 9 zabytkowych drewnianych pensjonatów i willi, 11 wiejskich chałup i budynków gospodarskich oraz 11 kamiennych piwniczek z drewnianym lamusami nad nimi, to unikalny kompleks obiektów z dawnych Maniów, Kluszkowiec i Czorsztyna, pochodzących z XIX i początku XX wieku. Przeniesione przed zalaniem Jeziora Czorsztyńskiego zostały odbudowane w najpiękniejszym krajobrazowo punkcie jeziora.

Osada Turystyczna CZORSZTYN

Jezioro Czorsztyńskie to sztuczny zbiornik retencyjny. Podniósł on atrakcyjność regionu i zniwelował zagrożenie powodziowe. Oprócz niewątpliwych walorów krajobrazowych przyczynił się znacznie do ożywienia gospodarczego Pienin. Plaże oraz kilka ośrodków wodnych, wypożyczalni sprzętu pływającego, istnieje przystań, gdzie cumuje statek wycieczkowy „Biała Dama”.

Jezioro Czorsztyńskie

Kościół w Dębnie Podhalańskim pod wezwaniem w. Michała Archanioła jest pięknym zabytkiem kultury. Został zaliczony do zabytków klasy "0" i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zbudowany został w 1490 roku w stylu gotyckim, z drewna modrzewiowego. Około 1500 roku wnętrze ozdobiono zachowaną do dziś polichromią patronową. Niewątpliwie jest to najlepiej zachowana tego rodzaju polichromia w Polsce. Jest wykonana w 31 kolorach i zawiera aż 77 motywów.

Dębno
Dolina Grajcarka - Miasto i Gmina Szczawnica

Szczawnica


Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej w Pieninach - (zlokalizowany w Schronisko PTTK "Orlica" ) -ośrodek już od 1986 roku zaprasza turystów zwiedzających Szczawnicę. Bogata ekspozycja obrazuje dzieje turystyki pienińskiej, flisactwa, historię Oddziału Pienińskiego PTT i PTTK oraz Oddziału PTTK w Krościenku, ukazuje ludzi turystyki tego regionu. Szczególne miejsce zajmuje tu Księga uchwał Walnych Zgromadzeń i Zarządu Oddziału Pienińskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego za lata 1893 do 1933. Oddział ten szczyci się tym, że jest najstarszym istniejącym nieprzerwanie od 1893 roku Oddziałem TT, PTT, PTTK ( powstałe w 1876 roku w Stanisławowie i w Kołomyi oraz w 1883 roku we Lwowie nie przetrwały II wojny).Cechą wyróżniającą ten Ośrodek od innych jest niezwykle bogato rozwinięta działalność badawcza, jak również powstałe w jej wyniku liczne wydawnictwa, również o charakterze popularnonaukowym.


Kinga Pieniska