Aktualności
Lechnica MTB TOUR 2018
Lechnica MTB TOUR 2018
01-02 września 2018
Organizatorzy: Singletrails Lechnica


Chiruca EXPEDITION - zachęcamy do głosowania
Wraz z ostatnim dniem maja zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń do pierwszej edycji projektu Chiruca EXPEDITION.
Teraz czas na Was !
Zachęcamy do głosowania
Ruszaj w drogę
Projekt Chiruca EXPEDITION to nie lada gratka dla tych, w których drzemie podróżnicza pasja. Każdy obieżyświat wie, że skompletowanie dobrego ekwipunku przed wyjazdem, to spora część sukcesu.
Szósta edycja Biegów w Szczawnicy już w sobotę
21 kwietnia Szczawnica zamieni się w miasteczko biegowe z prawdziwego zdarzenia. W tej edycji zawodnicy wystartują na pięciu dystansach od 6 do 96 km.
Rowerowo
Może niełatwo w to uwierzyć, ale to już Wiosna! Jeszcze chwila i rowerowo pomkniemy przed siebie. Gdyby ktoś poszukiwał odrobiny rywalizacji w swoim rowerowaniu zostawiamy nieco informacji. Poczytajcie/zobaczcie tez VeloDunajec :-)
Biegi w Szczawnicy 2018
Jedna z najpiękniejszych edycji biegów górskich w Polsce. 5 niezwykłych tras (od 6 do 96 km) wiodących przez 2 kraje.
Tu każdy znajdzie coś dla siebie.
Tu zaczyna się Twoja przygoda !
Chiruca Expedition
Planujesz zdobycie Babiej Góry albo chcesz obejrzeć lewady na Maderze?
Może wybierasz się na trekking po Australii lub planujesz przebiec Góry Skaliste ?

starsze akutalności

Pieniny Trips

rowerem w pieninach
 

 szczawnica, małopolska
 

 PIENINY na rower
 

 pieniny na rower
 

 
Małe Pieniny






Kierunek Klasztorna Góra. Miejsca nie potrafimy dokładnie określić, ale powalająca panorama Pienin Właściwych. 

P I E N I N Y


Przełęcz Rozdziela - oddzielająca Pieniny od Beskidu Sądeckiego. Trasa od Szczawnicy - Jaworki, dalej za żółtym szlakiem Rezerwatem Biała Woda. Obecnie na dawnych polach uprawnych prowadzony jest kulturowy wypas owiec i bydła - trasa wiec będzie dosyć gęsto zasiana "minami" :-) Poniżej przełęczy istnieje bacówka, w której kupić można prawdziwe oscypki.

Przełęcz Rozdziela


Zaledwie 6 km od Szczawnicy, po słowackiej stronie PIENIN, fantastyczny punkt widokowy, piękna trasa dostępna dla każdego - Szczawnica, Lipnica,Wielki Lipnik.








Z centrum Szczawnicy wyruszamy w kierunku Bacówki pod Bereśnikiem - zjadamy pyszną domową szarlotkę - i uderzamy dalej w Beskid Sądecki. Polecamy z Bereśnika trasę na Dzwonkówkę następnie Przysłop, Przehyba i zjazd na Sewerynówkę w Szczawnicy. Widokowo i górsko. 

Pieniny, Bereśnik


Sedlo Cerla  po polsku nazywane Przełęczą pod Klasztorną Górą  cudny  widok na Pieniny oraz przełom Dunajca. Tutaj trzeba dojechać ! Polecamy wybrać trasę Szczawnica-Leśnica (wybieramy niebieski szlak z Leśnicy, kierując się na punkt widokowy "Sedlo" - zjazd na Czerwony Klasztor)

Przełom Dunajca


Przełęcz Leśnickie Sedlo - baaaardzo widokowe miejsce - 720 m npm. ( Pieniny ,Gorce, Tatry).  Znajduje się na Słowacji, kilka kilometrów od Szczawnicy.  Inne nazwy które możecie spotkać na mapach czy przewodnikach to "Przełęcz pod Tokarnią". Polecamy czerwony szlak prowadzący od Tokarni do Czerwonego Klasztoru - trasa terenowa, bardzo widokowa, zupełnie nie uczęszczana przez turystów pieszych. 

PIENINY


Wszystko co najlepsze i możliwe do pokonania z maluchem - czyli ścieżka rowerowa Szczawnica -Czerwony Klasztor, Rezerwat Biała Woda i na koniec Arena Narciarska Jaworki-Homole. Tam cieszyliśmy się zabawą na zjazdowych hulajnogach zwanych monterrollerami - świetna sprawa polecamy. 




Kierujemy się na Rezerwat przyrody Wysokie Skałki - najwyższy szczyt Wysoka(1050 m n.p.m.). 
Tutaj w runie leśnym i na niewielkich niezalesionych miejscach występują m. in takie rzadkie rośliny, jak: lilia złotogłów, powojnik alpejski, tojad dzióbaty, wawrzynek wilczełyko, jaskier platanolistny, modrzyk górski. Bogata jest też fauna ptaków; gniazdują tu m. in. puchacz, myszołów zwyczajny i orlik krzykliwy.




Małe Pieniny – wschodnia część pasma Pienin, ciągnąca się od Przełomu Dunajca do miejscowości Jarzębina na Słowacji. Nazwa pojawiła się dopiero w połowie XIX wieku, w dokumentach z XVIII w. występowała nazwa Szlachtowskie Góry. Rowerowo dostępne, widokowo zapierające dech w piersiach. 


 

Kras, 420-450 m n.p.m. - równina aluwialna na lewym brzegu Dunajca, naprzeciwko Szczawnicy, położona u stóp Długiego Gronika (569 m) i masywu Sokolicy (747 m) w Pieninkach, na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego.




Dookoła Tatr - przy dobrej pogodzie warto opuścić na moment Pieniny i taką malowniczą traskę szosową zrobić - do pokonania ponad 220 km. Polecamy.




Kapitalny szlak z fantastycznymi singiel trackami, cudnymi punktami widokowymi. Od Szczawnicy na Leśnice dalej Przełęcz Tokarnia i czerwonym szlakiem do Czerwonego Klasztoru. Nasze ulubione miejsca. 




Wysoki Wierch, Małe Pieniny
"Są takie dni... Kiedy musisz wyłączyć codzienność i na chwilę przystanąć. Dni, które przepełnia cisza wspomnień i które nie zasypiają bez marzeń. To taki czas, kiedy choć na moment chcesz wydać się dla siebie bardziej istotny niżeli niemoc, która chce Tobą zawładnąć" Aleksandra Janiszewska




Pasiemy się nad Schroniskiem Durbaszka :-) Zaplanowany wyjazd w kierunku Wysokiej. Pogoda cudna, na szlaku pusto, pięknie - do momentu kiedy straciliśmy powietrze w kole :-) Zapasowej dętki brak ... i 10 km powrotu, 10 km pchania. Mimo wszystko było dobrze.  




I wiosna na całego i jazda na całego :-) Dojazd do Leśnicy (Chata Pieniny) i pyszny gulasz, nawadnianie i można ruszać dalej. Uwielbiamy wyjazdy szosowe ale tylko i wyłącznie na Słowację ( kultura kierowców )




Leśnickie Sedlo ( Przełęcz)
Miejsce widokowe 720 m npm. ( Pieniny ,Gorce, Tatry) Dostępna turystycznie trasa, rowerowa na Słowacji z Leśnicy do Wielkiego Lipnika. Inne nazwy ktore można spotkać na mapach i przewodnikach to "Przełęcz pod Tokarnią" ,"Młaczne"




Marzec - ścieżka rowerowa prowadząca do Klasztoru - miejscami tak to wygląda (miejsca zacienione) a my oczywiście oponki szosowe i ... jazda figurowa, cyrk...Prowadzić się nie chce, jechać też trudno a i poruszanie się w spd'kach prawie niemożliwe :-)  




No cóż...rankiem asfalt bywa jeszcze śliski :-) Bywa i tak. 




Pierwsze przymiarki po zimowej przerwie do "górek" nieco wyższych. Stokówki prowadzące w Beskid Niski dają radę. Jest przyzwoicie twardo, miejscami płynące potoki ale jeździć można. Zupełni inaczej przy przejazdach przez łąki - bardzo grząsko. Trzeba jeszcze chwilkę zaczekać. 




Nieśmiałe wiosny początki. 
Przejechaliśmy do Czerwonego Klasztory, następnie Lipnik, Tokarnia, Leśnica i powrót do Szczawnicy. Wypady do sąsiadów zza miedy - Slowaków - są zawsze fantastyczne. Klimat tych małych miejscowości, cisza i nieprawdopodobny spokój poraża. Polecamy.



Temperatura - 8 stopni, stopy zamarzają ale mimo wszystko fajnie się jeździ. Krajobraz Pienin o każdej porze roku jest tak zdumiewający...Pojechaliśmy w stronę zamku w słowackiej Lubovni - oczywiście nie dojechaliśmy. Trzeba się zaopatrzyć w ocieplane ochraniacze na buty.





Zimowa trasa wzdłuż Dunajca - fantastyczna sprawa - uszanujmy tylko ślad dla nart biegowy który jest tutaj całą zimę utrzymywany. Koniecznie trzeba zabezpieczyć się w termos z gorącą herbatą na takową wycieczkę - przy Dunajcu trochu "ciągnie" :-)






Kinga Pieniska