Aktualności
Laureaci pierwszej edycji projektu ChirucaEXPEDITION
Z okazji 20-lecia obecności w Polsce, marka Chiruca zapoczątkowała (co najmniej) czteroletni projekt –każda roczna edycja zakończy się wyposażeniem 5 wypraw wybranych przez internautów i jury w niezawodne buty marki Chiruca. Zasady wyboru są stosunkowo proste. Wyprawa, która otrzyma najwięcej głosów podczas głosowania internautów na Facebooku, zdobywa automatycznie miejsce w projekcie. Następnie przedstawiciele organizatora wybierają dwie wyprawy spośród czterech, które w głosowaniu zajęły miejsca 2-5 oraz dwie wyprawy ze wszystkich zgłoszonych.
PIENIŃSKIE MGŁY - warsztaty fotograficzne
Pieniny to jedne z najbardziej urokliwych gór w Polsce. W październiku witają nas paletą jesiennych barw. Podczas warsztatów Tomasz i Piotr zabiorą Was w miejsca pozwalające poczuć prawdziwą magię Pienin.
Lechnica MTB TOUR 2018
Lechnica MTB TOUR 2018
01-02 września 2018
Organizatorzy: Singletrails Lechnica


Chiruca EXPEDITION - zachęcamy do głosowania
Wraz z ostatnim dniem maja zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń do pierwszej edycji projektu Chiruca EXPEDITION.
Teraz czas na Was !
Zachęcamy do głosowania
Ruszaj w drogę
Projekt Chiruca EXPEDITION to nie lada gratka dla tych, w których drzemie podróżnicza pasja. Każdy obieżyświat wie, że skompletowanie dobrego ekwipunku przed wyjazdem, to spora część sukcesu.
Szósta edycja Biegów w Szczawnicy już w sobotę
21 kwietnia Szczawnica zamieni się w miasteczko biegowe z prawdziwego zdarzenia. W tej edycji zawodnicy wystartują na pięciu dystansach od 6 do 96 km.
Rowerowo
Może niełatwo w to uwierzyć, ale to już Wiosna! Jeszcze chwila i rowerowo pomkniemy przed siebie. Gdyby ktoś poszukiwał odrobiny rywalizacji w swoim rowerowaniu zostawiamy nieco informacji. Poczytajcie/zobaczcie tez VeloDunajec :-)

starsze akutalności

Sprzęt/Dobór sprzętu

 

(informacje o sprzęcie pobraliśmy ze strony http://chodzezkijami.pl/ )


Zasadnicza sprawa, to dobranie kijków, do naszego wzrostu, z pewnością pomoże nam przy tym tabelka firmy Exel.


Można też skorzystać z przelicznika.

Nasz wzrost x 0,68 = długość kijków..


Uwaga:

Gdy zaczynamy naszą przygodę z Nordic Walking możemy pierwsze kroki stawiać z kijkami krótszymi - łatwiej będzie nam wychwycić pewne elementy. 


 Efektem sprzedaży w sklepach sportowych/turystycznych (bardziej w tych pierwszych) kijów trekingowych, osobom szukających kijów do nordic walking, może być niewiedza lub celowe działanie. Trudno wskazać co jest gorsze, niewiedza sprzedawcy na temat kijów i ich rodzajów czy tez świadome działanie sprzedawcy (by na przykład pozbyć się nadmiaru złego rodzaju kijów). Z etycznego punktu widzenia druga opcja oczywiście jest gorsza, ale efekt w obydwu przypadkach jest ten sam - klient zakupił złe kije! Musimy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że jeżeli sprzedawca wprowadzi nas w błąd (świadomi lub nie) mamy prawo zwrócić towar. W razie problemów można skontaktować się z Rzecznikiem Praw Konsumentów.

Na czym więc polegają różnice?

 • Rękojeść

  W Nordic Walking jest to ergonomiczny uchwyt - trochę grubszy od samego kijaW trekkingu - znacznie grubsza rękojeść, gdy ją chwycimy zauważymy, że każdy palec ma wyprofilowane miejsce

 • Paski
 1. W Nordic Walking - tutaj producenci mają kilka rozwiązań przede wszystkim regulowana jest odległość między dłonią a kijkiem, regulowana jest też siła zaciśnięcia paska na nadgarstku

 1. W kijach trekkingowych - jest tylko jeden pasek - na nadgarstek - nim jednocześnie regulujemy obydwie odległości - oczywiście w tym wypadku pasek nie spełnia funkcji którą powinien!
 2. W Nordic Walking - znaczenie ma czy pasek jest na lewą rękę czy na prawą
 3. W Nordic Walking - producenci kijów stosują również "paski-rękawiczki"- składa się to z tak jakby dwóch połączonych pasków - jeden oplata nadgarstek drugi połączony jest z nim w taki sposób by oddzielić kciuk od reszty palców. Dopiero po założeniu tych "pasków-rękawiczek" na dłonie wpinamy się w kije. W tym wypadku zazwyczaj kije są uniwersalne, to znaczy, że może być prawym kijem jak i lewym. Ten rodzaj paska jest o tyle wygodny, że odchodzi nam regulacja odległości dłoni od kijków.
 • Groty
 1. Przeważnie są one wymienialne. Producenci kijów do NW projektują kije tak by było to możliwe w prosty i szybki sposób.
 2. W kijach do trekkingu też da się to zrobić (w większości wypadkach), ale musimy zdawać sobie sprawę z jednej rzeczy. Wymaganie trekking-owców, a nordic-owców to dwie różne sprawy.

Trekking jest to forma turystyki, przeważnie turystyki górskiej, gdzie osoby często maszerują z plecakami pokonując wyznaczone odcinki.

Nordic Walking to forma rekreacji - nie chodzimy tutaj z dużymi ciężkimi plecakami. Chodzimy tutaj często po asfalcie, betonie, zmieniamy często nawierzchnię.


Są groty uniwersalne które w obydwu przypadkach są wyglądają podobnie i mają podobne jak nie takie same właściwości.

Kinga Pieniska